Filozofia w Rosji. Wstęp do umiłowania mądrości.

Czy Rosjanie mogę poszczycić się jakimiś sławnymi filozofami? Czy „umiłowanie mądrości” ma w Rosji rację bytu? Kiedy filozofia zaczęła odgrywać u nich kluczową rolę? Jacy myśliciele stoją za „oświeceniem” Rosji? Kiedy filozofia ustępuje religii (prawosławnej)? Kim był Siergiej Bułgakow? Po co Rosjanom anioły? Jak oszukać cara? I w reszcie – Czy jest coś takiego jak „Rosyjska filozofia”? Zapraszam serdecznie! 

Filozofia w Rosji istniała w zasadzie od zawsze. Ludzie na całym świecie, stawiali sobie pytania o sens życie, zastanawiali się nad istnieniem Boga, próbowali zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość – również i na wschodzie Europy. I choć nie była ona nazwana „filozofią” to jednak ta świadomość „myślenia” i „istnienia” była.

Kiedy zapytamy kogoś o sławnego rosyjskiego filozofa – to napotkamy się z chwilą konsternacji i niezręczną ciszą. Ale przecież Lenin i Stalin – w pewnym sensie posiadali swoje własne „doktryny” i swoją osobą, i postawą reprezentowali jakiś światopogląd. I mimo, że były one naznaczone polityką, to jednak jakaś „filozofia” to była.

Tutaj zaczyna się pewien problem, bowiem te wszystkie pojęcia – filozofia, religia, wiara, polityka – zaczynają się nam niebezpiecznie mieszać. 

Bardzo łatwo można przejść z filozofii do religii a z religii do polityki. ( Do Lenina i Stalina niemalże się modlono. )

Filozofia w Rosji zaczęła odgrywać kluczową rolę w XVII wieku, przy panowaniu cara Piotra Wielkiego. Jego zagraniczne podróże, poznanie „oświeceniowego” zachodu było podyktowane chęcią stworzenia „europejskiego Rosyjskiego mocarstwa„. To, że idee oświecenia zostały wciągnięte w polityczną grę, to już zasługa władzy – a raczej tego co ona robi z człowiekiem 😉

Filozofia czy religia była bardzo często wykorzystywana przez różnych władców – nie tylko carów.  Pozwalała ona umocnić, a niekiedy zdobyć władzę. Trzymała społeczeństwo w rysach – określała zasady ich funkcjonowania…

Były też okresy w historii, kiedy społeczeństwo bało się „myśleć„. Kiedy głoszenie jakichś wartości, wiązało się z przykrymi konsekwencjami. Działo się tak nie tylko w Rosji ale i na całym świecie.

Moi drodzy! Wstęp ten jest początkiem nowego cyklu „Filozofia w Rosji„. Poznacie tu rosyjskich myślicieli, zaskakujące  doktryny i absurdalne wierzenia. Przekonacie się o bogactwie i wartości rosyjskiej myśli politycznej! A wszystko to podane w jakże lekkim i w apetycznym stylu! 😀  Pilnie śledźcie  bloga by nie przegapić kolejnych wpisów z cyklu – w tym celu polubcie fanpage Orientusa!   lub kliknijcie w okienko „obserwuj” 😀 Do zobaczenia Orientujcie Się!

 

 

Reklamy

4 myśli w temacie “Filozofia w Rosji. Wstęp do umiłowania mądrości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s