Kim jest Pan Twardowski? Czyli Polska odpowiedź na Fausta.

Według legendy Pan (Jan) Twardowski był Polskim szlachcicem pochodzącym z Krakowa. Aby  zdobyć całą wiedzę świata i poznać sekrety magii, postanowił sprzedać swoją duszę diabłu. Cyrograf, jaki podpisali miał pewien haczyk, który Pan Twardowski umiejętnie wykorzystał. Kim, tak naprawdę, była ta tajemnicza postać? Czy istniała naprawdę, a może to tylko legenda? Jak oszukać samego diabła, no i w końcu co z tym wspólnego ma lustro? Zapraszam do lektury! 

Według różnych źródeł, Pan Twardowski (prawdopodobnie)  miał na imię Jan, żył w XVI wieku, pochodził z Krakowa i był czarnoksiężnikiem na dworze króla Zygmunta Augusta. 

Warto pamiętać, że Pan Twardowski był przede wszystkim lekarzem i alchemikiem ( co w tamtym czasach, utożsamiane było z magią). Ale to magia właśnie – a raczej jej praktykowanie, przyniosła mu upragnioną sławę i bogactwo.

Niemieccy badacze są przekonani, że Pan Twardowski był Niemcem i studiował Magię w Wittenberdze. Samo jego nazwisko miało brzmieć Laurentius Dhur, co z łaciny oznacza „Twardy” (Durentius), stąd też ma pochodzić jego polski odpowiednik „Twardowski” – ale my , moi drodzy, trzymajmy się wersji, że Pan Twardowski jest „Polski” 😀

Lustro Twardowskiego

Dla sławy i bogactwa Pan Twardowski był w stanie zrobić wszystko. Jedynie jego dusza była wystarczająco cenna dla samego diabła. Wiedza jaką zdobył, po jej sprzedaniu. doprowadziła go na dwór króla Zygmunta Augusta. Ten, zatroskany po śmierci swojej ukochanej Barbary Radziwiłłówny, poprosił Pana Twardowskiego o jej wskrzeszenie. W tym celu czarnoksiężnik wykonał słynne Lustro Twardowskiego…

Król mógł jedynie zobaczyć swoją ukochaną w lustrze, ale nie mógł do niej podchodzić ani tym bardziej do niej mówić, ani jej objąć. Jednak kiedy władca zobaczył wizerunek zmarłej, od razu do niej podszedł, wtedy lustro pękło, Barbara zniknęła i skończyło się magiczne love story. Mówi się, że w chwili pęknięcia lustra, straciło ono swe magiczne zdolności. Jak jest naprawdę, tego nikt nie wie… lustro to, do dzisiaj znajduje się w Węgrowie 😉 (a o samym lustrze będzie jeszcze osobny wpis ^^ )

Coś za coś 

Jak już wiemy – dusza była ceną jaką Pan Twardowski musiał zapłacić za swoje wyjątkowe zdolności. Według legendy diabeł miał odebrać swoją zapłatę w Rzymie.  Jednak Pan Twardowski nie miał zamiaru się tam wybierać. Pewnego dnia diabeł zastał Twardowskiego w karczmie o nazwie „Rzym” – w cyrografie była mowa o „Rzymie”, ale nie określono dokładnie czy chodzi o miasto, miejsce czy karczmę – Rzym to Rzym i koniec kropka. Pan Twardowski chcąc „schować” się przed diabłem zaczął śpiewać kościelne pieśni, przez co diabeł go nie zauważył. Według legendy po tym zdarzeniu Pan Twardowski ukrył się przed diabłem na samym księżycu – gdzie (podobno) przybywa do dzisiaj.

Jak sami widzimy Pan Twardowski jest bardzo ciekawą postacią i na jego temat można pisać książki ( 😉 ) Warto kultywować pamięć o takich postaciach, bo to w końcu nasza historia. A jak wiemy historia nie musi być nudna, a dzięki takim postaciom jak Pan Twardowski jest ona wręcz magiczna a nawet „fantastyczna”.

Orientujcie Się!

Reklamy

19 myśli w temacie “Kim jest Pan Twardowski? Czyli Polska odpowiedź na Fausta.

  1. Storyland pisze:

    Naprawdę uśmiecham się po przeczytaniu tego posta, uwielbiam legendy, tajemnicze sekrety i historie nieznane a postać Twardowskiego powinna być bardziej rozsławiona niemal jak dodatkowa atrakcja turystyczna. Mam jeszcze jedno skojarzenie – w liceum wykonalam rysunek z podobizną konia i nazwą RZYM – to była zawieszka nad drzwiami karczmy, wystawialiśmy dla szkoły ” Panią Twardowską” – może i o niej coś napiszesz ? 😀

    Polubione przez 1 osoba

  2. Kasia Basara pisze:

    Właśnie wczoraj miałam okazję oglądać produkcję Youtube i Allegro nazwaną „Polskie legendy” ( można obejrzeć na youtube) i właśnie pokazuje historię Twardowskiego, świetna produkcja, efekty miazga i historia legendarna. Polecam Ci zobaczyć, jak interesuje Cię Twardowski 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s