O tym jak Napoleon zdobywał Maltę + rosyjskie słówka.

Malta ma bardzo bogatą i interesującą historię. Na przestrzeni wieków wyspa ta należała do różnych władców. Władali nią m.in Fenicjanie, Arabowie, Królestwa Sycylii czy Wielka Brytania. Ostatnio natknąłem się na ciekawą informację odnośnie Malty i wspomnianego w tytule Napoleona. Co ten francuski cesarz ma wspólnego z maltańską wyspą? Zapraszam do lektury!

Początek rządów Napoleona przypada na koniec XVIII wieku. Dla naszej historii jest to postać bardzo znacząca, jednak są narody, które nie wspominają tego cesarza z wielką sympatią. No ale, wracając do tematu…

W 1798 roku Napoleon ruszył na Egipt. Chciał opanować ten kraj by odciąć Anglię od jej afrykańskich kolonii. W drodze do Kairu przyszły cesarz, postanowił podbić i przejąć maltańską  wyspę. 

Niedoszły cesarz spędził na wyspie 6 dni. W tym czasie zdążył pokonać Zakon Maltański, znieść niewolnictwo, wdrożyć reformy edukacji i administracji, wyznaczyć 12 sędziów oraz wprowadzić podwaliny prawa rodzinnego.

Po upadku stolicy Malty – Valletty, Napoleon zostawił w niej garnizon 3 000 ludzi, a sam ruszył dalej na podbój Egiptu. Jednak Brytyjczycy po pokonaniu francuskiej floty, przystąpili do „odbicia” wyspy.

Po nakłonieniu miejscowej ludności Anglicy rozpoczęli „blokadę Malty”. Polegała ona mniej więcej na tym, że odcięto francuskich żołnierzy od wszelkich surowców. Brak pożywienia i liczne choroby szerzące się wśród żołnierzy, dość szybko spowodowały śmierć francuzów. Po kilku próbach ewakuacji żołnierzy z wyspy i kilku miesiącach jej „okupowania”, Francuzi musieli się poddać…

Koniec końców Malta przypadła Wielkiej Brytanii. Wyprawa do Egiptu, również zakończyła się klęską. Nie przeszkodziło to jednak Napoleonowi wrócić do Francji i zostać cesarzem.

Przejęcie Malty zaostrzyło konflikt angielsko-francuski. Od tego momentu na dobre rozpoczęły się Wojny Napoleońskie. Napoleon przez pewien moment władał Europę a Polska odzyskała szansę na niepodległość… ale to już inna historia 😉

W tym momencie zakończyłbym ten wpis, jednak przygotowałem dla Was mały bonus 😉 Tutaj poniżej macie, skróconą, rosyjskojęzyczną wersję tego wpisu 🙂 W obu tekstach niektóre słowa są oznaczone tym samym kolorem. Waszym zadaniem jest odpowiednio te słowa do siebie dopasować 😀 Miłej zabawy! Orientujcie Się! Do następnego 😉

В 1798 году, по пути в Египет, Наполеон захватил Мальту. Он провел на острове шесть дней. За это время он успел отменить власт рыцарей Мальтийского ордена, отменить рабство и феодальные привилегии, провести реформы администрции и образования, а также назначить 12 судей и заложить основы семейного права.

Ps. Mam nadzieję, że udało wam się dopasować słowa do siebie 😀 Niedługo udostępnię grafikę z „rozwiązaniem” 😀

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s