Parę słów o flagach. Symbolika, znaczenie, podobieństwa.

Flaga w znaczeniu „symbolu państwa” pojawiła się w pod koniec XVIII wieku. Wcześniej, poprzez flagę rozumiano różne chorągwie i sztandary, które symbolizowały jedynie monarchę, jego oddziały. Z czasem ten różnokolorowy prostokąt stał się pełnoprawnym symbolem państwa. Flag na świecie jest bardzo, bardzo dużo. Nic więc dziwnego, że zdarzają się podobieństwa, również do flagi Polski 😉 Zapraszam!

Zanim przejdziemy do flagi Polski, przyjrzyjmy się dokładniej fladze Łotwy. Wiąże się z nią pewna zaskakująca historia… latvia-latviya-flag

Uważa się, że flaga Łotwy pochodzi już z XIII wieku (1279 rok). Świadczą o tym m.in. niemieckojęzyczne zapisy kronikarskie. W latach ’70 XIX wieku łotewski historyk Grinsbergs, propagował tę flagę jako etniczny symbol Łotyszy. Oficjalnie flagę Łotwy zatwierdzono ustawą z dnia 15 czerwca 1921 roku.

Ale dlaczego Łotwa ma taką flagę a nie inną? Podobno w czasie wojny na Łotwie ciała zmarłych zawijano w białe bandaże. Krew przebarwiała tkaninę, zostawiając biały pas wzdłuż kręgosłupa. Stąd te dwa czerwone (karminowe) pasy z białym (pasem) w środku. Czerwień oznacza krew (ofiarę) a biel – prawo, odwagę, pokój. 1000px-flag_of_latvian_ssr-svg

Kiedy Łotwa należała do ZSRR, jako jedna z republik nie mogła posiadać własnej autonomicznej flagi. Została ona narzucona przez władzę. Biało-błękitny motyw na dole flagi Łotewskiej SRR,  miał symbolizować jej związek z morzem.

Flaga fladze nierówna

Słowiańskie flagi państwowe najczęściej zawierają w sobie tzw. barwy pansłowiańskie – czerwony, biały, błękitny.  W swoim flagach mają je m.in. Czechy, Rosja, Chorwacja czy Słowacja. Barwy te – jako charakterystyczne dla wszystkich Słowian – zostały oficjalnie uznane na I zjeździe wszechsłowiańskim w 1848 roku w Pradze. Sam ruch – Panslawizmu (w dużym skrócie), dążył do zjednoczenia wszystkich narodów słowiańskich. panslawizm

Flaga (opozycyjnej) Białorusi

Obecna flaga Białorusi została przyjęta „na drodze referendum” 7 czerwca 1995 roku. Wcześniej, symbolem narodowym były dwa białe pasy z czerwonym pasem w środku. Flaga ta została oficjalnie przyjęta przez Narodową Radę Białorusi 19 wrześnie w 1991 roku i przez cztery lata stanowiła symbol narodowy aż do wspomnianego referendum…

Kiedy za nową flagą Białorusi opowiedziało się 75% społeczeństwa, Łukaszenko już następnego dnia zdjął starą, pociął na kawałki i z dumą powiesił nową „Białoruską” flagę narodową.

flaga-opozycyjnej-bialorusi

Flaga obowiązująca przed referendum, do dziś stosowana jest przez demokratyczne i niepodległościowe środowiska białoruskie – uznawana jest za prawdziwy symbol wolności tego państwa.

Przecież to flaga Polski ?!

Flaga Polski posiada w sobie dwie uniwersalne barwy – białą i czerwoną. Czerwień oznacza krew, poniesioną ofiarę a biel wolność i pokój. Nic dziwnego, że są kraje, które także korzystają z tej symboliki. 😉 A oto i one:

Flaga Indonezji

Flaga Indonezji

flaga-singaprur

Flaga Singapuru

flaga-grenlandi

Flaga Grenlandii

Reklamy

5 thoughts on “Parę słów o flagach. Symbolika, znaczenie, podobieństwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s