Matrioszka – historia japońskiej figurki

Od zawsze byłem przekonany, że Matrioszka jest produktem czysto rosyjskim. Jak się jednak okazuje, jej korzeni należy szukać gdzie indziej. Pierwowzorem Matrioszki jej japońska figurka przedstawiająca mędrca Fukurumę. Ale zaraz… gdzie Rosja a gdzie Japonia? Zapraszam!  

W 1890 roku w Japonii powstały figurki, które stały się inspiracją dla rosyjskiej laleczki ludowej. Pod koniec XX wieku do pracowni rosyjskiego tokarza Wasilija, trafiła właśnie taka zagraniczna figurka

Wasilij również wydrążył z drewna podobną figurkę, tylko nadał jej nieco kobiece kształty. W jej środku umieścił podobną do niej figurkę i tak samo zrobił z 6-oma pozostałymi.

Co ciekawe na samym początku Matrioszka była naprzemiennie dziewczynką i chłopcem. Wszystko to za sprawą artysty, malarza Siergieja, który pomalował w ten sposób drewniane figurki.

Towar eksportowy Rosji

Matriona (Matrioszka – jest formą zdrobniałą) po raz pierwszy została zaprezentowana szerzej publiczności w 1900 roku podczas Światowej Wystawy w Paryżu. I od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie. Wtedy to Matrioszka stała się ikoną kultury rosyjskiej i obowiązkową pamiątką z Rosji.

Matrioszka – radziecka odpowiedź na Barbie?

Po Światowej Wystawie, Matrioszkę zaczęto produkować masowo. Wtedy też zdecydowano o jej ostatecznym wizerunku. Młoda, ubrana na ludowo dziewczyna, z chustą na głowie, niekiedy z bukietem kwiatów – tak obecnie wygląda ta rosyjska laleczka.

Od lat cieszy się ona niesłabnącą popularnością. Są nawet specjalnie muzea poświęcone Matrioszce. Największe z nich powstało w 2004 roku w obwodzie Niżegoradzkim. Liczy ono ponad 300 eksponatów. Warto też wspomnieć, że to właśnie w tym muzeum znajduje się najmniejsza matrioszka na świecie – ma ona wielkość ziarenka ryżu.

Największa Matrioszka, znajduje się za to w Mandżurii w Chinach. Ma ona ponad 30 metrów wysokości!

To jest oczywiście bardzo skrócona historia Matrioszki. Zainteresowanych odsyłam do Internetu, gdzie można pogłębić swoją wiedzę na ten temat 😀 Cokolwiek by nie mówić Rosja i tak pozostanie jedyną, słuszną ojczyzną Matrioszki. Ja jeszcze swojej nie posiadam ale wiem, że gdzieś tam w Rosji czeka na mnie ta jedna jedyna Matrioszka – pamiątka z Rosji oczywiście 😀

Orientujcie się i do usłyszenia!

Reklamy

6 thoughts on “Matrioszka – historia japońskiej figurki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s