Warszawa – Miasto, które widziało wojnę. Etymologia z przymrużeniem oka.

Dawno, dawno temu, kiedy Polskę pokrywała gęsta puszcza, na brzegu Wisły mieszkał młody rybak – Wars. Pewnego dnia spotkał on i zakochał się w pięknej syrenie – Sawie. Magia miłości sprawiła, że Sawa straciła swój łuskowy ogon i stała się człowiekiem. Od tego czasu młodzi postanowili żyć razem, a osadę w której mieszkali nazwano na ich część – Warszawą… Legenda, może i piękna ale nieprawdziwa. Chociaż, w każdej legendzie jak i w plotce można znaleźć ziarenko prawdy J Przyjrzyjmy się zatem etymologii słowa Warszawa.

Etymologia – dział językoznawstwa, zajmujący się badaniem pochodzenia i znaczenia wyrazów.

Co do pochodzenia nazwy naszej stolicy – Warszawy, można powątpiewać, że powstała ona poprzez połączenie Warsa i Sawy. Źródła nie potwierdzają, by na ziemiach polskich kobiety nosiły imię „Sawa”, natomiast przyrostek – war w imionach męskich, występował na pewno.

Warsz był formą zdrobniałą od staropolskich imion Warcisława i Wrocisława. Imiona te nosili średniowieczni przedstawiciele rodu Rawów, którzy posiadali ziemie leżące na terenie dzisiejszej Warszawy. Bardzo prawdopodobny jest pogląd, jako że nazwa stolicy pochodzi od złożenia dwóch wyrazów – Warszy i nazwy rodu Rawów. Z tą różnicą, że w średniowieczu Warszawa nazywana byłą Warszewą lub Warszową co w wolnym tłumaczeniu oznacza „własność Warsza”.

Nazwa osady leżącej nieopodal Wisły pojawiała się już w I połowie XIV wieku. W 1321 roku była znana jako Warseuiensis, w 1342 jako Varschewia anatalie-kanken-real-estate-agent w 1482 roku jako Warschouia. Nazwa Warszawa upowszechniła się w XVI wieku.

Jakby tak dokładniej przyjrzeć się nazwie Warszawy po angielsku Warsaw, możemy dostrzec w niej dwa wyrazy War (wojna) i Saw (zobaczyć). Przypadek? Nie sądzę J

Orientujcie się! J

Reklamy

One thought on “Warszawa – Miasto, które widziało wojnę. Etymologia z przymrużeniem oka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s