Jaxa – państwo z przypadku. Kraj na Dalekim Wschodzie.

Mieszkańcy Rzeczypospolitej wielokrotnie pokazywali, że jak chcą to poradzą sobie ze wszystkimi niedogodnościami. W końcu na pomysł, stworzenia państwa na opuszczonym i zniszczonym terenie, mógł wpaść tylko Polak! Czym był ten, niezależny przez pewien czas twór polityczny? Kto zarządzał państwem Jaxa? Kto odważył się stanąć pomiędzy Carstwem Rosyjskim a potęgą Chin? Odpowiedz jest jedna – Polski szlachcic, Nicofer Jaxa-Czernichowski!

W pierwszej połowie XVII wieku, urodzony na Wołyniu, Nicofer Czernichowski został wraz z całą rodziną zesłany w niewolę na Syberię. Trafił tam za udział w obronie Nowogródka Siewierskiego. Wkrótce młody szlachcic został uwolniony pod warunkiem pozostania na służbie wojskowej u cara. Nicofer zgodził się na to i przeszedł nawet na prawosławie za co dostał 3 i pół rubla! I tak nasz szlachcic służył parę lat w Rosji, stacjonował w różnych miejscowościach jako setnik – dowódca wojskowy. W pewnym momencie Czernichowski podjął próbę ucieczki do Polski. Został jednak schwytany i w konsekwencji zdrady wywieziony w głąb Rosji.

Władze carskie przerzucały rodzinę Nicofera w różne miejsca. W latach ’60 XVII wieku wojewoda limski – Ławrientij Obuchow –według różnych źródeł, zgwałcił żonę Czernichowskiego i porwał jego siostrę. W takiej sytuacji rozwścieczony szlachcic wszczął bunt przeciwko wojewodzie. Wraz ze swoimi ludźmi dopadł Obuchowa i go zamordował. Po tym wydarzeniu Noficer, chcąc uniknąć kary Cara zbiegł wraz swoimi ludźmi nad Amur, na granicy rosyjsko-chińskiej. W tym opuszczonym i zrujnowanym miejscu towarzysze Czernichowskiego mogli się bezpiecznie osiedlić. Wkrótce zaczęto odbudowywać stary i zniszczony fort wojenny – Ałbazin. Miasto po pewnym czasie stało się stolicą samozwańczego państwa Jaxa.

1024px-albazin

Ryc. Wikimedia Commons

 

Nicofer dość szybko zyskał przychylność i szacunek miejscowej ludności. Oni także mieli dosyć obecnego ucisku. Wraz z nimi zdołał nawet odeprzeć parę chińskich i rosyjskich ataków. Młode państwo utrzymywało dobre stosunki dyplomatyczne z Chinami, które uznały niepodległość Jaxy. Część korenspodencji z Pekinem prowadzono po polsku. Wkrótce Noficer zaczął wysłać noty dyplomatyczne również Carowi. Sam, dobrowolnie, zaczął mu płacić daninę.

Po 1670 roku Car skazał Czernichowskiego na śmierć. Jednak dość szybko odwołał swoją decyzją, mianując Czernichowskiego na wicewojewodę Ałbazanii. Nicofer otrzymując tytuł wojewody i pieniądze oddał państwo pod panowanie rosyjskie. W 1685 wielki najazd chiński zdobył Jaxę a sam cesarz Chin wystosował pismo do jej mieszkańców w języku polskim.

I tak Chinadream [czajnadrim] Nicofera Czernichowskiego dobiegł końca. W zasadzie od samego początku plany szlachcica nie były ukierunkowane na posiadanie własnego państwa a jedynie na osiedlenie się w bezpiecznym miejscu. Kiedy zagrożenie zniknęło nie było trzeba ukrywać się w Jaxie. Być może państwo to istniało by do dzisiaj, ale to już tylko gdybanie 😀 Swoją drogą ciekawe czy ktoś tam w Ałbazinie słyszał o polskim szlachcicu? Ciekawe 😀 Orientujcie Się! Do usłyszenia! 😀

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s