Rosyjski serial historyczny, który warto zobaczyć! – София

XV wiek. Po upadku Konstantynopola młody książę Iwan III Srogi sprowadza do Moskwy bizantyjską księżniczkę Zoe (Zofię – Софию). Ślub z nią nie tylko umacnia pozycję moskiewskiego władcy ale daje mu „prawo” do ubiegania się o tytuł kolejnego – trzeciego,  Cesarstwa Rzymskiego. Małżeństwo z rodowitą spadkobierczynią bizantyjskiej dynastii, staję się pretekstem do scalania rosyjskiej ziemi. Z oddali nadciąga Złota Orda, której Iwan odmawia płacenia daniny… Jak to się skończy? Czy Zofia odnajdzie się w nowym miejscu? Czy pokocha Kreml równie mocno jak  Iwana? Czy Iwan zdoła ocalić rodzące się państwo przed mongolskim najazdem? Sami zobaczcie!

Od samego początku oglądania serialu, od razu na oczy rzuca się rozmach z jakim został on zrealizowany. Po prostu nikt nie żałował pieniędzy na taką produkcję. I to widać! A nawet się opłaca! Ogromne ukłony i wyrazy szacunku dla Natalii Saltykovej, za robiące ogromne wrażenie kostiumy aktorów. Z racji, że w XV wiecznej Rosji obowiązywały stroje wielowarstwowe cały sztab kostiumologów miał nie lada wyzwanie! Ale się udało i to jak!

2

sofia.russia.tv

Nie dziwi przy tym fakt, że serial powstał przy „współpracy” Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej i Ministerstwa Obrony… Przypadek? Sądzę, że tak 😀 Rosyjska polityka historyczna jest bardzo skrupulatnie „zarządzana”, ktoś kto nie zna dobrze historii Rosji na pewno nie zauważy „niezgodności” faktów historycznych z tym serialem. Ja też za pierwszym razem się nie zorientowałem 😀 Ale są to naprawdę mało znaczące nieprawidłowości 😉 Szkoda czasu na ich sprostowania 😀 Zdjęcia do serialu, oprócz w Rosji, były kręcone również we Włoszech i w Czechach. I cóż tu dużo mówić, wyszły po prostu świetnie. Serial idealnie oddaje tamtejszego ducha czasu. Wszystko jest takie autentyczne.

8

sofia.russia.tv

Jeśli chodzi o język – bałem się, że go po prostu nie zrozumiem. Mój rosyjski nie jest jeszcze na tak dobrym poziomie aby oglądać rosyjskojęzyczne seriale, a po za tym obawiałem się, że w takim serialu mogą pojawić się archaizmy – przestarzałe już wyrazy, których już na pewno nie zrozumiem! Ku mojemu zaskoczeniu język serialu był w miarę współczesny, a oglądanie serialu trzymając w ręku słownik, okazało się całkiem przyjemnym doświadczeniem 😀

Sam serial София liczy osiem odcinków. Każdy z nich trwa około godzinę. Mamy zatem przed sobą ponad 8 godzin fantastycznego serialu, fantastycznego obcowania z rosyjską kulturą! Serial w Rosji emitowany był na kanale Pоcсия 1 . Ja sam znalazłem go na kanale you tube Русские сериалы linka do bezpośrednio pierwszego odcinka znajdziecie zaraz pod tym postem 😉 Serial wprowadza nas w tajemniczy świat początków państwa rosyjskiego. Pokazuje, jak to się wszystko zaczęło! 😀

Serial polecam każdemu! Niezależnie, czy ktoś interesuje się historią czy nie. Czy ktoś lubi Rosję czy jej nienawidzi. Serial ten jest pokaźną dawką kultury i tyle. Warto go obejrzeć. Kto wie może pod wpływem tego nietuzinkowego serialu zmienicie swoje, często konserwatywne, zdanie na temat Rosji? Przekonajcie się sami! Orientujcie się!

Link do pierwszego odcinka serialu: https://www.youtube.com/watch?v=e6VOaOrIukI

Link do strony internetowej serialu – tylko w rosyjskojęzycznej wersji: http://sofia.russia.tv/

 

Reklamy

One thought on “Rosyjski serial historyczny, który warto zobaczyć! – София

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s