Rosyjska kinematografia – super produkcje czy zakłamana prawda historyczna? Filmy i seriale, które warto znać!

Wpis ten jest początkiem cyklu, który ma na celu przybliżyć Wam Rosyjskie produkcje historyczne. Może i rosyjska historia nie jest tak bogata w treści jak polska, ale to i tak  nie stoi na przeszkodzie by tworzyć fantastyczne filmy w iście hollywoodzkim stylu. Co przemawia za sukcesem rosyjskich produkcji historycznych? Ogromne pieniądze? Utalentowani aktorzy? Niesamowite scenariusze? Poznajcie „filozofię” rosyjskich produkcji historycznych!

  1. W rosyjskich filmach historycznych, historia odgrywa drugoplanową rolą. Różne wątki, które przeplatają się z historią, są tak naprawdę od niej ważniejsze. Historia jest tłem dla przedstawianych wydarzeń. W rosyjskich filmach historia w niektórych aspektach jest przemilczana, żeby nie powiedzieć zakłamana. Po prostu, reżyserzy tworząc produkcję historyczną nie chcą zalać widza nadmiarem informacji a pokazać mu obiektywną historią widzianą oczami „zwykłego” człowieka.
  2. Bohaterowie z rosyjskich produkcji są herosami z krwi i kości. Niemal bez skazy, bez żadnych wad. To czyni ich idolami wielu młodych ludzi.
  3. Reżyserzy nie ukrywają że chcą wzbudzić pozytywne emocje u swoich odbiorców. Zamiast obrazów śmierci i cierpienia pokazują relacje między ludzkie, oparte głównie na miłości, szczęściu, przyjaźni.
  4. W rosyjskich produkcjach historycznych, historia Rosji jest w pewien sposób „modyfikowana”. Tzn. dostosowywana do odbiorców. Nie można tu mówić o fałszowaniu lub manipulowaniu swoją przeszłością. Filmy zawierają tyle faktów historycznych ile zdaniem reżyserów być powinno, pogłębianie tej wiedzy zależy już od widza – to czy po obejrzeniu jakiegoś filmu, zainteresuje się on historią, zależy od tego jak dobry był film.

Jaki jest tego skutek?

– Rosyjskie kino historyczne przyciąga do siebie wielu rodaków

– podnosi dumę i poczucie „wyjątkowości”

– dzięki takim produkcjom rośnie zainteresowanie historią

A już wkrótce pierwsze wpisy odnośnie tej serii 😀 Orientujcie się!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s